Közeledik a karácsony
Dátum: 2012-12-19
Hamarosan itt a karácsony, mely kiváló alkalom a a böjt utáni (mára aki...) lakomákhoz, sütéshez, főzéshez, egy kis lazuláshoz, és a családi együttlétekhez.
Már a középkorban is fontos ünnep volt a karácsony, melyhez számos hagyomány és szokás kapcsolódik: karácsonyfa, szórakozás, ajándékozás, étkezés.
A régi karácsonyi ételsorban a sertéshús volt az egyetlen megengedett húsféleség, azért, mert a disznó "előretúr", vagyis szerencsét hoz, míg a baromfi hátrakapar. Szentestén böjtöltek, majd karácsony napján ünnepi étkek kerültek az asztalra a bőség jegyében, melynek az utóbbi években az egyik legfontosabb szereplője a pulyka.
Az egészben sütött hatalmas madár az egyike azon kevés ételeinknek, amelyeket az Újvilágból kaptunk. A legenda szerint úgy háromszáz esztendeje az új-angliai telepesek pulykával, áfonyaszósszal, cukrozott jamgyökérrel és sütőtökpitével ünnepelték az első takarmány-betakarítást, azt, hogy szerencsésen túlélték a telet, és hogy lesz elég ennivalójuk a következőre.
A Hálaadás napján tehát szinte kötelező egészben sütött pulykát enni, igaz, ma már - a korábbi jamgyökér helyett - inkább krumplipüré dukál hozzá.
A hálaadás-napi pulykából Angliában lett karácsonyi lakoma, méghozzá a gesztenyével töltött változat terjedt el. A gesztenyét az igazi, főtt és tört, sósan ízesített gesztenye jelenti ebben az esetben. Kanadában és az Egyesült Államok nagy részén is pulykasült kerül ilyenkor az asztalra.
A magyar pulyka
Nálunk a háztartásokban nem mindenütt akad a hatalmas pulyka megsütéséhez szükséges sütő, viszont a kereskedelem idomult az igényekhez. A bébipulyka bőven belefér egy átlagos sütőbe, aki tehát egészben akarja átélni a hangulatot, az válassza ezt a fajta pulykát!
A legtöbb háziasszony általában csak pulykamellet készít az ünnepi lakomára. Az egészben sütött, töltött, gyümölcsökkel, vagy éppen zöldségekkel gazdagított pulykapecsenye lassan hagyománnyá válik a magyar karácsonyi étkek között.
A pulyka húsa elég száraz – és minél tovább sütjük, annál jobban kiszárad, de arra is nagyon oda kell figyelni, hogy a hús alaposan átsüljön, mint minden húsféle esetében.
Tehát a karácsonyi sült pulyka készítése egy komoly feladat, annak ellenére, hogy valójában magától elkészül a sütőben, azaz nem kell sürögni-forogni körülötte. A finom és omlós pulyka titka viszont az előkészítésben és a végső simításokban rejlik (tálalás, szószok, köretek). Íme néhány tipp és recept egy sikeres ünnepi fogáshoz.
Karácsonyi pulyka előkészületek:
- Lehetőleg vásároljunk friss, jó minőségű pulykát, vagy a lehető legjobb, megfelelő tartás alatt tenyésztett szárnyast. Ha esetleg hetekkel korábban találunk valami akciós, jó terméket, vegyük meg és fagyasszuk le, de lehetőleg törekedjünk frissen beszerezni.
- A pulyka nagysága attól függ, hogy hány emberre sütjük. Személyenként 35-45 dkg-val számoljunk.
- Lehetőleg ne vegyünk túl nagy pulykát, különben még februárban is a maradékot esszük! Továbbá vegyük figyelembe a sütőnk nagyságát – az óriás pulyka nem minden sütőbe fér be!
- A pulyka sütésének idejét a következő módon kalkulálhatjuk: számoljunk 20 percet 45 dekaként és adjunk a számhoz plusz 20 percet. Ha a pulyka súlya 6.75kg-nál több, akkor 15 percet számolunk 45 dekaként és extra 15 percet adunk a sütés idejéhez.
- A pulykát 2 órával sütés előtt vegyük ki a hűtőszekrényből. Fagyasztott húst legalább 24 órával korábban vegyük ki a mélyhűtőből! (de természetesen a legjobb mindig frissen vásárolni!)
- A pulykát tisztítsuk meg alaposan az esetlegesen visszamaradt tollaktól és szálkáktól – mossuk át kívül-belül majd csepegtessük le, esetleg töröljük szárazra.
- Minél nagyobb a pulyka, annál könnyebben kiszárad, így ne feledjünk szalonnát és sok vajat is vásárolni!
A karácsony egyik elengedhetetlen ünnepi étkéhez a mindig friss, kiváló minőségű pulyka mellett, combot, bébipulykát bármikor megvásárolhatják üzletünkben, szentestéig pedig néhány recepttel is szolgálunk itt, honlapunkon. Az első, a gesztenyés pulyka, melynek leírását itt érik el: egészben sütött gesztenyés töltelékkel töltött pulyka.
Az ünnepekhez jó készülődést és kitartást kívánunk!
<< Vissza